Візитка школи


Коридорами рідної школи

Історія Мостиської ЗОШ №1 І-ІІІ ступенів
Перше історичне свідчення існування школи датоване 29 вересня 1888 року. Це табель успішності учня 4 класу Петра Мазура, друкований польською мовою. Історична реліквія зараз зберігається у шкільному музеї.
Головний корпус загальноосвітньої школи № 1 був збудований в часи Австро – Угорської імперії, ймовірно між 1883 – 1887 роками.
За часів Австро – Угорщини та панської Польщі школа офіційно називалася так: «Семиклясна жіноча школа у місті Мостиська імені королеви Ядвіги». До 1939 року школа була жіночою, пізніше стала мішаною. Двоповерхове приміщення мало один парадний вхід і два господарських.
До 1939 року навчання велося польською мовою. До школи приймали дівчат не лише з Мостиськ, а й з навколишніх сіл. Дівчата були польської та української національностей. Української школи в місті не було. Тому українські дівчата вивчали всі предмети польською мовою. Єдиним привілеєм для них було те, що на уроки катехизації приходив український грекокатолицький священик о.Куціль, парох Мостиської церкви Покрови Пресвятої Богородиці. Він вчив дітей релігії.
З жовтня 1939 року з приходом Червоної армії почалася «совєтська» епоха в житті школи. Було створено мішану Мостиську семирічну школу. На той час в Мостиськах проживало майже 5 тисяч населення, з них 50% євреїв, 40% поляків і 10% українців.
Єврейські школи були ліквідовані. Тому в школі почали навчатися хлопці і дівчата української, польської та єврейської національності. Все навчання велося українською мовою.
25 червня 1941 року в місто вступили німецькі війська. Всі діти-євреї були вигнані зі школи. Разом з батьками їх вивезли за Львів у концтабори, де і знищили. Школа була відкрита весь період окупації. Навчання велося українською мовою, знаву було впроваджено урок катехизи, заборонений «совєтами».
В серпні 1941 року в місті вже була радянська влада. В приміщенні нашої школи почала працювати Мостиська семирічна загальноосвітня школа. Мова навчання – українська. Тодішня дисципліна і виховні методи були по-сталінськи строгими. Наприклад, відвідування учнями церкви чи участь у релігійних дійствах (вертепи, гаївки) була суворо заборонена і контролювалася як дирекцією так і кожним вчителем зокрема.
У 1946 році семирічну школу перейменовано у десятирічну середню школу.
У 1977 році було здійснено добудову нового навчального корпусу.
1990 рік – перший випуск учнів одинадцятих класів.
З настанням Незалежності України у школі почали відроджуватися національні, народні
традиції.
У 1995 році розпорядженням голови Мостиської районної ради народних депутатів № 31 – р від 23.01.1995 р. зареєстровано Мостиську середню загальноосвітню школу № 1 І-ІІІ ступенів.

Немає коментарів:

Дописати коментар